Torby ekologiczne tylko z nazwy

W hipermarketach można dostać torby plastikowe z oznaczeniem „biodegradowalne”. Są one reklamowane jako te bardziej przyjazne środowisku. Jednak torby te niecałkowicie ulegają degradacji. Torebki „biodegradowalne” zwyczajnie się rozsypują. W ich produkcji, poza polimerami, wykorzystywana jest także skrobia, która rozkłada się w środowisku, jednocześnie powodując rozpadanie się torebki. Polietylen pozostaje w postaci proszku.

Należy zaznaczyć, że torebki z dodatkiem skrobi są o wiele mniej wytrzymałe niż te, które są wykonywane wyłącznie z polietylenu. To i problemy z degradacją spowodowały, że Zachód zaczął z takich torebek rezygnować, a w Polsce reklamuje je jako wyjątkowo przyjazne środowisku.

Ponadto, takie biodegradowalne torebki foliowe nie nadają się do recyklingu. Jest to spowodowane wszystkimi „bio” dodatkami, które wpływają na jakość surowca wtórnego. Eksperci przekonują, że klasyczna torba foliowa z polietylenu długo się rozkłada, ale za to rozkłada się do takich produktów jak woda czy dwutlenek węgla.

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com