Torba ekologiczna, czyli jaka?

Działania przyjazne środowisku to nie tylko moda, ale również konieczność, jeśli nie chcemy być zalani przez śmieci. Codziennie dokonujemy wielu wyborów – nawet wybór torby na zakupy może być kluczowy z punktu widzenia dobra środowiska. Jak wybrać torbę ekologiczną? Czym w ogóle jest torba ekologiczna? O tym piszemy poniżej.
Eko torba wcale nie eko Kiedy piszemy o torbach ekologicznych na myśl nasunąć Ci się może torba z biodegradowalnych materiałów, która kosztuje kilkakrotnie więcej od pozostałych i ma uspokoić sumienie tych, którym zależy na środowisku naturalnym. Ekologiczność tych toreb to jednak w większości złudzenie. Faktem jest, że szybciej się rozkładają nie zaśmiecając planety przez kilkadziesiąt lat. Jest jednak mały szkopuł: koszty ich produkcji, zarówno ekonomiczne jak i ekologiczne, nie są już tak korzystne. Wyprodukowanie torby papierowej powoduje o 70% większe zanieczyszczenia powietrza i o 80% większą emisję gazów cieplarnianych niż produkcja torebki foliowej!
Postaw na torebki foliowe!Torebki foliowe nie są uznawane w powszechnej opinii za ekologiczne. Niewiele osób wie, że do ich produkcji potrzeba cztery razy mniej energii i trzy razy mniej wody niż do produkcji torby papierowej. Co więcej, recykling kilograma torby foliowej wymaga blisko 90% mniej energii niż recykling torby papierowej. Mimo tych twardych danych torebki foliowe wciąż uznawane są za nieekologiczne. Problemem nie jest tu sama folia, a jej użytkowanie przez człowieka. Kiedy po zużyciu wyrzuca się ją gdzie popadnie, to trudno się dziwić, że zatruwa środowisko. Kluczem do rozwiązania problemu jest zatem rezygnacja z wyrzucania na rzecz nadania torebce foliowej drugiego życia: przetworzenie jej i ponowne użycie w nowej formie. A form tych jest nieliczona ilość, o czym pisaliśmy nie raz: z torebek foliowych stworzyć można nawet adidasy! Wystarczy chcieć. Chcesz?

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com