Technika druku sitowego

Przygotowanie formy drukowej wiąże się z wykonaniem szablonu, czyli z zakryciem miejsc niedrukujących i zablokowaniem otworków siatki sitodrukowej. Siatka sitodrukowa to najczęściej prostokątna rama z napiętą na niej siatką z szablonem. Szablon można wykonać na różne sposoby. Wybór tego jednego zależy od rodzaju farby, sita, wysokości nakładu i tego, jakich efektów się oczekuje. Można stosować na przykład rysunek tuszem bądź kredką litograficzną na powierzchni siatki, szablony wycinane z papieru lub folii, emulsje światłoczułe. Można zdecydować się również na ręczne nanoszenie właściwego roztworu.

Jeśli chodzi o wydruk z druku sitowego, to tworzony on jest poprzez przetłaczanie farby na podłoże. W czasie drukowania maszyną płaską farba rozprowadzana jest na całej powierzchni siatki. Przesuwający się po niej rakiel przeciska ją przez wolne oczka siatki bezpośrednio na podłoże drukowe.

Szablon usuwany jest za pomocą odwarstwiacza. Siatkę, na której umieszczony jest szablon, zrasza się cieczą. Po spryskaniu siatki należy wyszorować ją na przykład szorstką gąbką nasączoną opóźniaczem, którym może być na przykład detergent w żelu do czyszczenia WC. Później należy sito postawić licem do siebie i pod ciśnieniem wypłukać naświetloną emulsję światłoczułą wodą.

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com