Unia narzuca opłaty za torebki

Kraje Unii Europejskiej zawarły porozumienie z europarlamentem w sprawie przepisów o ograniczeniu zużycia toreb plastikowych. W takiej sytuacji państwa członkowskie będą musiały wprowadzić opłaty bądź wyznaczyć cel redukcji zużycia toreb plastikowych.

Ograniczenie ma dotyczyć toreb na zakupy wyprodukowanych z folii o grubości poniżej 50 mikronów. Będzie jednak możliwość wyłączenia lekkich toreb plastikowych, które wykorzystuje się ze względów higienicznych, jak na przykład tych, które służą do pakowania mięsa bądź ryb, bądź tych, których użycie przyczyni się do ograniczenia marnotrawienia żywności.

Państwa należące do Unii Europejskiej będą musiały zastosować jedno z dwóch rozwiązań. Pierwsze to ustalenie celu ograniczenia liczby zużywanych torebek plastikowych do średnio 90 sztuk na mieszkańca na koniec 2019 roku i do 40 sztuk na koniec 2025 roku. Drugim wyjściem jest do końca 2018 roku nałożenie opłat bądź podatków. Państwa członkowskie mogą same zdecydować, które rozwiązanie chcą wprowadzić.

Ustalone przepisy muszą zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski.

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com