Wyjątki od unijnego projektu

Przedstawiciele 28 krajów należących do Unii Europejskiej oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej złożyli w Brukseli projekt ustawy. Mówi on o tym, że od 2019 roku na głowę mieszkańca Unii ma przypadać nie więcej niż 90 torebek, natomiast od roku 2025 ich liczba ma się zmniejszyć do 40. To do danego kraju będzie należała decyzja, czy zmiany te przeprowadzi poprzez wprowadzenie opłat, czy poprzez ustalenie celu redukcji zużycia toreb plastikowych.

Jednak w projekcie ustawy znalazły się również wyjątki. Regulacją unijną nie zostaną objęte cienkie torebki, przede wszystkim w kolorach zielonym i pomarańczowym. Chodzi o torebki, w które pakuje się owoce, warzywa, ryby bądź mięso. Uzasadnienie decyzji mówi, że zastąpienie tych torebek opakowaniami z syntetycznej pianki może być bardziej szkodliwe dla środowiska.

Nie wiadomo również, jak zostanie rozwiązana sprawa opakowań OXO, które reklamowane są jako biodegradowalne. Nie wiadomo również, jak rozwiąże się problem z torebkami wyprodukowanymi ze skrobi kukurydzianej oraz innych substancji organicznych. Z badań wynika również, że podczas ich rozpadu zużywa się dużo energii, a w ich skład wchodzi ropa naftowa.

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com