Torebki foliowe na świecie

W 1995 roku torby rozdawane w sklepach opodatkowała Dania. W tym kraju przy kasie od klienta pobierana jest drobna opłata. W 2002 roku takie same regulacje wprowadziła Irlandia. Efektem zmian był spadek zużycia torebek o 90 procent. Od 2010 roku zakaz stosowania torebek foliowych wprowadziła Francja. Francuzi korzystają z reklamówek wyprodukowanych z polimerów roślinnych, które ulegają całkowitej biodegradacji. Torby produkowane z mąki kukurydzianej bądź ziemniaczanej robią się też popularne w Stanach Zjednoczonych. Tam po wyprodukowaniu 100 miliardów jednorazowych plastikowych toreb, jedynie 5 procent odzyskuje się w ramach zbiórki surowców wtórnych.

W Chinach dziennie zużywa się około 3 miliardów torebek foliowych. Od czerwca 2010 roku nie można tam używać toreb cieńszych niż 0,025 mm. Jeśli jakieś firmy złamią zakaz, grożą im grzywny, konfiskata towaru i przepadek zysków. Podobne regulacje obowiązują także w najbiedniejszych krajach: Bhutanie, Bangladeszu i Rwandzie.

Szacuje się, że w Polsce plastikowe śmieci stanowią 18 procent wszystkich odpadów na wysypiskach, natomiast same foliowe torby to jedynie 1 procent.

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com