Reakcja przemysłu na porozumienie ws. plastikowych torebek na zakupy

Europejski przemysł tworzyw sztucznych wyraża zaniepokojenie związane z wynikami porozumienia pomiędzy Państwami Członkowskimi oraz Parlamentem Europejskim w sprawie nowego ustawodawstwa dotyczącego plastikowych torebek na zakupy. Stowarzyszenie PlasticsEurope popiera wprowadzenie obowiązkowej opłaty za torebki na zakupy, niezależnie od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Jego członkowie obawiają się, że umożliwienie wprowadzenia zakazu stosowania cienkich torebek plastikowych może doprowadzić do niespójności krajowych regulacji, a efektem tego mogą być przeszkody w rozwoju rynku wewnętrznego Unii.

Możliwość wprowadzenia tego zakazu jest sprzeczne z główną zasadą Dyrektywy Opakowaniowej, która mówi o tym, że nie należy utrudniać wprowadzenia do obrotu opakowań w krajach członkowskich. Natomiast zakaz ten stwarza możliwość zakazania nie tylko plastikowych torebek, ale i innych typów opakowań.

Zdaniem europejskiego przemysłu tworzyw sztucznych wprowadzenie dodatkowej opłaty za torebki może podnieść ekologiczną świadomość konsumencką oraz zapobiec śmieceniu. Zdaniem członków stowarzyszenia konsumenci być może będą zdawać sobie sprawę, że tworzywa sztuczne są zbyt cenne, by je wyrzucać. Ponadto, dzięki opłacie będzie wiadomo, że tworzywo zużyte do produkcji plastikowej torby ma konkretną wartość.

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com