Redukcja, ponowne wykorzystanie oraz odzysk

W mediach powtarzane jest błędne przekonanie, że torebki plastikowe nie mogą być poddawane recyklingowi i co więcej, prawie nigdy nie są ponownie wykorzystywane. Według wielu osób rozwiązaniem jest zaprzestanie korzystania z plastikowych torebek, co miałoby pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne. Tych twierdzeń nie potwierdzają badania.

Ważne jest uświadomienie sobie, że torebki plastikowe mogą zostać ponownie wykorzystane w domu do wielu celów. Ostatnie badania przeprowadzone przez brytyjski rząd pokazały, że cztery z pięciu gospodarstw domowych wykorzystują ponownie torebki plastikowe do wszystkiego. Wiele osób zastępuje nimi worki na świeci, pakuje w nie drugie śniadanie lub z ich pomocą sprząta po własnym psie.

Przykładowo, w Wielkiej Brytanii odzyskuje się i przetwarza ponad 250 000 ton plastikowej folii, która mogłaby przecież zwiększać ilość odpadów.

By zmienić podejście do odzysku torebek plastikowych, ważne jest promowanie zbiórki folii, którą wykorzystuje się na przykład w transporcie. Coraz popularniejsze staje się stawianie pojemników do zbiórki plastikowych torebek w sklepach. Dzięki temu mogą być one zmienione w pożyteczne przedmioty długofalowego użytku.

Ponadto, branża zajmująca się wytwarzaniem torebek foliowych korzysta z zaawansowanych technologii przetwarzania polimerów, dzięki czemu może zmniejszyć ilość surowca potrzebnego do wyprodukowania plastikowej torebki. Dlatego też dzisiaj wytwarza się torebki, wykorzystując do tego o 70 procent mniej materiału niż kilkanaście lat temu.

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com