Oksy-biodegradowalne torby foliowe

Oksy-biodegradacja to proces samodegradacji tworzyw sztucznych, który jest skutkiem utlenienia i rozpadu polimeru na poziomie cząsteczkowym. Rozkład jest możliwy, dzięki dodaniu specjalnego prodegradantu w czasie procesu wytwarzania do tworzywa sztucznego.

Technologia ta wpływa na gospodarowanie odpadami. Produkty poddane temu procesowi mogą podlegać recyklingowi, natomiast po częściowym utlenieniu także procesowi kompostowania.

Rozkład aktywowany jest przez promieniowanie słoneczne, temperaturę, ciśnienie i uszkodzenia mechaniczne. Pod ich wpływem zaczyna działać prodegradant, który przenika do cząsteczki polimeru i jest przyczyną jej rozpadu. Po rozkładzie powstaje niewielka ilość dwutlenku węgla, wody i biomasy. Substancje te są wchłaniane przez mikroorganizmy, natomiast pozostałość produktu wykonanego z tworzywa sztucznego jest już nieszkodliwa dla środowiska.

Tworzywa oksy-biodegradowalne charakteryzują się wszystkimi właściwościami zwykłego tworzywa sztucznego. Są elastyczne, wytrzymałe, trwałe. Można umieszczać na nich nadruk. Produkować je można przy tej samej linii technologicznej, za pomocą której wytwarza się tradycyjne tworzywo sztuczne.

Produktami oksy-biodegradowalnymi mogą być opakowania spożywcze, torby foliowe, opakowania kosmetyczne czy artykuły higieniczne.

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com