Torby foliowe w Europie

Unia Europejska chce wprowadzić wspólne prawo dla krajów członkowskich, które będzie regulowało korzystanie z toreb foliowych. Niektóre z europejskich państw takie uregulowania już posiadają, inne się do tego dopiero przygotowują.

W Czechach rocznie wykorzystuje się około 3 miliardy foliówek. Nie ma żadnych sankcji, które by to regulowały. Wywołuje to wciąż wiele sprzeciwów. Politycy chcą torby foliowe wycofać, przeciwko czemu protestują trzy największe hipermarkety działające w Czechach.

Hiszpania nazywana jest foliówkowym rajem. Wykorzystuje się tu około 11 miliardów torebek rocznie, z czego jedynie 10 procent trafia do recyklingu. Hiszpański rząd pracuje nad rozwiązaniami, które miałyby ograniczyć stosowanie foliówek. Pojawił się między innymi pomysł, by od 2018 rok całkowicie wycofać jednorazowe torebki z rynku.

W Holandii wprowadzono tak zwany podatek ekologiczny. Konsumenci za torby foliowe płacą 25 eurocentów. Dzięki temu rozpowszechniło się korzystanie z reklamówek wielokrotnego użytku.

Irlandia posiada najbardziej rozwinięte uregulowania związane z torebkami wyprodukowanymi z tworzyw sztucznych. Już w 2002 roku pojawił się podatek ekologiczny. Zużycie torebek spadło tam o około 90 procent. Podatek w Irlandii miał zmniejszyć zaśmiecenie kraju.

W Niemczech za torby foliowe trzeba płacić w większości sklepów. Jedynie w niektórych torby foliowe można dostać za darmo. Prawdopodobnie w Niemczech nie zostanie wprowadzony zakaz używania foliówek, gdyż kraj znany jest z właściwie działającego systemu zbiórki i recyklingu. Co za tym idzie – torby foliowe nie są w tym kraju problemem.

Wielka Brytania nie posiada prawa, które ograniczałoby korzystanie z foliówek. Co ciekawe, to właśnie brytyjska miejscowość Modbury stała się pierwszym europejskim miastem bez jednorazówek. Wykorzystuje się tam torby wielokrotnego użytku i biodegradowalne.

W 2011 roku Włochy wprowadziły zakaz korzystania z toreb, które nie ulegają biodegradacji. Jednocześnie sklepy miało prawo wykorzystać istniejące zapasy toreb foliowych, jednak musiały rozdawać je klientom za darmo. Włoskie ministerstwo poinformowało, że nie są ważne grubość i wymiary toreb foliowych, liczy się jedynie materiał, z którego zostały wykonane.

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com