Nie ma alternatywy dla toreb foliowych

Raz na jakiś czas w mediach pojawiają się propozycje wycofania toreb foliowych z rynku. Jeśli takie rozwiązanie zostałoby wdrożone, to trzeba by było znaleźć zamiennik. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednia alternatywa dla toreb nie jest na razie dostępna.

Przykładowo, jeśli społeczeństwo zamiast toreb musiałoby wykorzystywać cięższe produkty, na przykład wykonane z papieru, który jest sześć razy cięży od torby i zajmuje dziesięć razy większą przestrzeń, to wówczas trzeba będzie zwiększyć potrzeby związane z transportem, przeładunkiem i magazynowaniem.

Dla potwierdzenia warto przytoczyć sytuację, która miała miejsce w Irlandii. Jedna z sieci sprzedaży detalicznej po zastąpieniu toreb foliowych papierowymi musiała dziesięciokrotnie zwiększyć zamówienia toreb.

W Irlandii po wprowadzeniu opłaty od toreb foliowych ich zużycie zmniejszyło się o 90 procent, jednak popyt na worki na śmieci wzrósł o 250 procent.

Warto zwrócić uwagę na to, że w czasie produkcji torby foliowe wymagają mniej energii i wytwarzają mniej zanieczyszczeń niż ich papierowe odpowiedniki.

W Danii 50 procent odpadów jest spalana. By otrzymać energię elektryczną i lokalne ogrzewanie do procesu spalania włączono odpady z toreb foliowych, co przyczyniło się do zmniejszenia zapotrzebowania na ropę. Odnosząc to do całej Europy, przewiduje się, że roczne oszczędności w zużyciu ropy w wyniku wykorzystania do spalania odpadów z tworzyw sztucznych, mogą wynieść 30 milionów ton.

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com