Polietylen przekształcony

Zużyte torby foliowe można wykorzystać na wiele sposobów. Naukowcy z Oak Ridge National Laboratory w amerykańskim stanie Tennesee pracują nad metodą wykorzystania zużytych torebek wykonanych z tworzyw sztucznych. Opracowali rozwiązanie, które polega na zamianie pozyskanego z torebek surowca w inny materiał.

Inżynierowie opracowali metodę przetwarzania polietylenu, z którego tworzone są torby foliowe na włókno węglowe o zależnych od potrzeb właściwościach. Polietylen został zmieszany z kwasem polimlekowym, który otrzymywany jest ze skrobi kukurydzianej bądź trzciny cukrowej. Następnie materiał jest podgrzewany. Na końcu z roztworu przędzie się włókna, które potem zanurzane są w roztworze zawierającym kwas. Powstaje włókno stworzone z czystego węgla. Wyróżnia się ono wytrzymałością i trwałością.

Nowy produkt można znaleźć zastosowanie przy produkcji odpornych chemicznie filtrów przemysłowych. W połączeniu z tworzywami sztucznymi może tworzyć bardzo lekkie laminaty o dużej wytrzymałości. W przyszłości włóka będą mogły być używane w produkcji szybkich samochodów, śmigieł helikopterowych bądź jachtów.

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com