Jaka torba na zakupy?

Początek sezonu grillowego wiąże się z częstszym odwiedzaniem supermarketów w celu zakupu niezbędnych na biesiadowanie produktów. Rosnąca świadomość ekologiczna i troska o środowisko naturalne stawiają przed nami dylemat: w jaką torbę zapakować cały grillowy asortyment? Rynek oferuje szeroki wachlarz toreb ekologicznych, począwszy od niedocenianych foliówek, przez torby wielokrotnego użytku, kompostowalne, na torbach papierowych skończywszy. Niniejszy artykuł charakteryzuje pokrótce ww. rozwiązania.

Torby foliowe – ich produkcja wykorzystuje niewielką ilość zasobów naturalnych i energetycznych, towarzyszą temu niskie koszty transportu i możliwość ponownej obróbki po tym jak torba utraci swoją funkcjonalność. Niezmiernie ważne z punktu widzenia ekonomii i ekologii jest zadbanie o to, by foliówki po zużyciu nie trafiały na składowiska śmieci. Foliówki mogą bowiem dostać nowe życie kiedy zostaną ponownie użyte w produkcji nowych toreb, worków na śmieci, plastikowych skrzynek, ogrodzeń, balustrad, itp. 
Torby papierowe – produkowane z materiału, który szybciej ulega biodegradacji, jednak towarzyszy temu eksploatacja drzew i wody, które służą do produkcji składnika toreb, czyli celulozy.

Torby kompostowalne – wykorzystujące w produkcji surowce naturalne takie jak skrobia, która ulega rozkładowi na kompost, a wszystko dzieje się z pomocą dodatkowych technologii. Używanie takich toreb wiąże się z zachowaniem pewnych zasad dotyczących sortowania i umieszczania w specjalnych kompostowaniach. Aktualnie torby tego rodzaju nie trafiają na kompost, w związku z czym rozwiązanie to póki co nie ma głębszego sensu.
Torby wielokrotnego użycia z tworzyw sztucznych – ich użytkowanie może sięgać kilku lat, po upływie których torby mogą zostać przeznaczone na recykling. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że proces produkcji, transportu i odzysku pochłaniają ogrom kosztów – nie tylko natury ekonomicznej.

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com