Torebki foliowe pod ostrzałem

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS) to organizacja, która zrzesza przetwórców tworzyw sztucznych z całego kraju. W ostatnich dniach w jej obrębie utworzona została Grupa Robocza ds. torebek foliowych. Co przyczyniło się do jej powstania i jakie zadania stawiane są przed nowo utworzoną formacją

PZPTS zdecydował się na utworzenie specjalnej grupy ds. torebek foliowych w nawiązaniu do dyrektywy unijnej 2015/720 z dnia 29 kwietnia. Nakazuje ona państwom członkowskim wprowadzenie nowych przepisów i instrumentów służących ograniczeniu eksploatacji torebek foliowych do 27 listopada 2016 roku. Nowe przepisy mają zafunkcjonować tak, żeby do końca 2019 roku roczne zużycie torebek plastikowych w Polsce nie przekraczał 90 torebek na osobę, zaś do końca 2025 roku liczba ta ma być zmniejszona do 40. Ponadto do końca 2018 roku lekkie plastikowe torby (z wyłączeniem bardzo lekkich torebek) powinny być objęte opłatą we wszelkiego rodzaju punktach handlowych.


Jakie cele nowej grupy?


Grupa ds. torebek foliowych ma za zadanie wypracować sposoby, które pozwoliłyby na optymalną realizację unijnej dyrektywy. W związku z tym, że w Polsce brak wiarygodnych danych na temat zużycia torebek foliowych, PZPTS proponuje wdrożyć opłaty za lekkie torby z tworzyw sztucznych oferowane w sklepach. Wyłącza z tej grupy higieniczne torby o grubości niższej niż 15 mikronów, które służą do ochrony żywności.

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com