Uszlachetnienie torby papierowej – lakier UV

Lakierowanie to jedna z metod uszlachetniania druku, który umieszczamy się na powierzchni toreb papierowych. Dzięki temu torby są atrakcyjniejsze wizualnie i wyróżniają się z tłumu. Lakier UV jest rodzajem lakieru, który stosujemy w naszej firmie. Chcesz dowiedzieć się o nim więcej?


Z czego składa się lakier UV?


Lakier UV złożony jest z reaktywnych akrylanów, rozcieńczalników reaktywnych, fotoinicjatorów oraz dodatków różnego rodzaju, które mają za zadanie zwiększać trwałość przy składowaniu, przyczepność, podatność na sklejanie, elastyczność, tłoczenie folią na gorąco itp. Lepkość lakierów osiąga się poprzez zastosowanie odpowiednich proporcji akrylanów i rozcieńczalników, zaś dzięki fotoinicjatorom lakier zmienia stan skupienia z ciekłego na stały. Wszystko to dzieje się w procesie polimeryzacji - żeby przebiegł on poprawnie, konieczna jest odpowiednia ilość promieniowania ultrafioletowego. Zbyt mała może powodować kleistość lakieru, zaś zbyt duża – jego kruchość.


Rodzaje lakierowania UV


Uszlachetnianie druku za pomocą lakieru UV cieszy się duża popularnością. Lakier UV wygrywa z lakierem offsetowym czy dyspersyjnym ze względu na wyższą trwałość, odporność i efekty wizualne. W lakierowaniu UV wyróżnia się dwa jego rodzaje: całościowe i wybiórcze. Jeśli chodzi o lakierowanie całościowe – w ramach jego stosowania nadruk na torbie papierowej staje się trwalszy i bardziej efektowny, jest przy tym bardziej sztywny niż po foliowaniu. Ma to jednak również swoje negatywne strony – łatwiej pęka. Lakierowanie wybiórcze wykorzystuje technikę sitodruku – najlepsze efekty przynosi zastosowanie go wraz z jednoczesnym pokryciem folią matową. Dzięki temu torby papierowe prezentują się bardziej elegancko, nadruk jest lepiej zabezpieczony, a poszczególne elementy wyraźnie zaakcentowane.

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com