Torebki foliowe w kontekście akcji Sprzątania Świata

Już od wielu lat co roku we wrześniu organizowana jest w Polsce akcja Sprzątanie Świata, która jest częścią międzynarodowego przedsięwzięcia „Clean up the World”, które swoje początki miało w 1989 roku w Australii. Jak można podsumować tegoroczną akcję, która odbyła się w miniony weekend? Czy Polacy odpowiednio składują odpady takie jak torebki foliowe?

„Wyprawa-poprawa”
„Wyprawa-poprawa” - to hasło przyświecało uczestnikom akcji Sprzątania Świata, którzy w miniony weekend zdecydowali się wziąć udział w projekcie naprawy stanu swojego przyrodniczego otoczenia. Oprócz tego rodzaju poprawy wciąż oczekiwana jest rozwój świadomości ekologicznej wśród Polaków oraz zwrócenie ich uwagi na rolę jaką odgrywają w systemie gospodarowania odpadami. Z opowieści wolontariuszy i sympatyków akcji wynika, że wciąż w tym obszarze jest dużo do nadrobienia. W ich workach najczęściej lądowały reklamówki, torebki foliowe i plastikowe butelki, co pokazuje, że Polacy wciąż mają problemy z dostrzeżeniem korzyści jakie płyną z recyklingu tego typu tworzyw.

Recykling torebek foliowych
Polacy nierozsądnie gospodarują odpadami, co widoczne jest podczas realizacji akcji takich jak Sprzątanie Świata. Torebki foliowe to produkt okryty wyjątkowo złą ekologiczną sławą. W głównej mierze jest to opinia powierzchowna, która nie obejmuje wszystkich aspektów produkcji i użytkowania tego rodzaju tworzyw opakowaniowych. Faktem jest bowiem, iż produkcja torebek foliowych jest dużo tańsza niż toreb z materiałów alternatywnych. Ponadto możliwość ponownego wykorzystania foliówek, znacząco poprawia ich ekobilans. Jedyny problem i wyzwanie, przed którym stoimy, to uświadomienie Polaków, że to nie torebki foliowe zatruwają świat, a nieodpowiedzialne ich składowanie.

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com