Torebki przyszłości – czyli jakie?

Rynek opakowań i toreb rozwija się w szybkim tempie. Wdrażane są rozwiązania, które mają na celu sprostanie ekologicznym oczekiwaniom konsumentów. Jak będą wyglądać opakowania przyszłości?
Torby, opakowania – stan aktualny
Według statystyk, niemal połowa opakowań na świecie wyprodukowana jest z tworzyw sztucznych. Rokrocznie zużywa się bilion torebek foliowych, z których większość w związku z nieodpowiedzialną eksploatacją trafia na wysypiska śmieci. Wyrzucona w ten sposób foliówka rozkłada się setki lat, choć bez problemu mogłaby zostać poddana recyklingowi. Istnieje wiele sposobów jej ponownego wykorzystania, jednak większość ludzi wciąż nie ma tego rodzaju świadomości.
Torebka do zjedzenia
Jednym z pomysłów, który ma zniwelować problem foliowych gór śmieci jest alternatywne opakowanie, które po spełnieniu przez nie swoich funkcji można byłoby zjeść. Możliwe byłoby to dzięki wykonaniu ich z polimerów biodegradowalnych, które uzyskuje się z ziemniaków, kukurydzy i trzciny cukrowej. Dodatkowym elementem, który zwiększałby ekologiczność tego rodzaju torebek byłaby ich produkcja z ograniczona emisją gazów cieplarnianych. Zagwarantować miałoby narzędzie zwane lean management – system, który eliminowałby wszelkie zbędne procesy w produkcji ograniczając marnotrawstwo zasobów.
Czy jadalne torebki wyprą torebki foliowe? Sceptycy powątpiewają w wytrzymałość jadalnych powłok, w związku z czym foliówki nie znikną tak szybko z rynku. Warto jednak zadbać, by ich użytkowaniu towarzyszyła odpowiednia edukacja na temat możliwości ich odzysku.

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com