Wielka Brytania: torebki foliowe już płatne

Od dziś, tj. od 5 października 2015 roku w Wielkiej Brytanii za torebki foliowe będzie trzeba płacić. Jest to system, który od jakiegoś czasu funkcjonuje już w innych krajach. Jaki jest sens tego rodzaju rozwiązań?
Zmiany w brytyjskim prawie
Statystyki podają, że przeciętny Europejczyk rokrocznie zużywa ok. 200 torebek foliowych, spośród których zdecydowana większość pochodzi z supermarketów. Torebki te po spełnieniu swoich funkcji są przez swoich użytkowników bezmyślnie wyrzucane gdzie popadnie, co powoduje powstanie wysypisk ciężko rozkładających się odpadów zanieczyszczających środowisko. W związku z tym, państwa europejskie powoli decydują się na wprowadzenie przepisów, które zapobiegłyby temu zjawisku. Jednym z takich państw jest Wielka Brytania, która wprowadziła system odpłatnych torebek foliowych. Obowiązuje on w sklepach i marketach, które zatrudniają powyżej 250 osób. Klienci tychże punktów będą musieli od teraz płacić ok. 5 pensów za torebkę foliową. Bezpłatne będą jednak wciąż foliówki, w które pakuje się leki, mięso, a także nożyki do golenia.
Po co?
Przykład państw i regionów, w których zastosowano system płatnych foliówek pokazuje, że jest to dość skuteczne narzędzie w walce o czyste środowisko. W Walii, gdzie od 2011 roku obowiązuje opłata za torebki, ich zużycie spadło z dziewięciu miesięcznie do dwóch. Klienci nie tylko rzadziej korzystają z foliowych torebek - konieczność zapłaty motywuje ich dodatkowo do bardziej racjonalnego i wielokrotnego ich użytkowania.


 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com