Innowacyjna folia wyprodukowana przez Polaków

Naukowcy prześcigają się w tworzeniu rozwiązań, które byłyby bardziej przyjazne środowisku. Rozwiązanie te dotyczą również przemysłu opakowań. Polscy uczeni stworzyli niedawno super-folię, która jest w pełni biodegradowalna. W czym tkwi jej fenomen?
Z czego składa się super-folia?
Naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie opracowali taką formułę torebek foliowych, które w swoim składzie mają wyłącznie ekologiczne i bezpieczne komponenty. Mowa tu o pochodnych naturalnych polimerów odnawialnych, czyli o karboksymetyloskrobi (pochodnej skrobi) oraz o karboksymetylocelulozie (pochodnej celulozy). Obydwa składniki są biodegradowalne i rozpuszczają się w wodzie. Naukowcy ze Szczecina uzyskali innowacyjne folie również poprzez zastosowanie gliceryny i kwasu cytrynowego, co sprawia, że folia zyskuje dodatkowe właściwości. Jakie?

Czym charakteryzuje się super-folia?
Odkryta przez Polaków folia jest w 100% bezpieczna dla środowiska i nie produkuje żadnych skutków ubocznych, rozkłada się nie zanieczyszczając otoczenia, ma wyjątkowe właściwości mechaniczne. Ponadto folia ma zdolność chłonięcia wilgoci. Specyfika innowacyjnych torebek foliowych pozwala na wykorzystanie ich w wielu branżach, np. w przemyśle spożywczym, kosmetycznym farmaceutycznym czy tekstylnym. Możliwe jest również zastosowanie tak wyprodukowanych foliówek w medycynie (jako nośnik leków) i w rolnictwie (opakowania na nawóz).

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com