Czym jest upcycling?

Od jakiegoś już czasu dużą uwagę przykłada się do tego, by pogłębiała się świadomość ekologiczna wśród społeczeństwa, a inicjatywy na rzecz środowiska systematycznie zwiększały swój zasięg. Nikt zatem nie powinien mieć problemów z wyjaśnieniem czym jest recycling. Coraz częściej w podobnym kontekście używa się jednak sformułowania „upcycling” - co ono oznacza i z czym się wiąże? O tym poniżej.


Czym jest upcycling?

Upcycling, podobnie jak recycling, daje drugie życie odpadom. Różnica polega jednak na tym, że w procesie upcyclingu powstaje rzecz, którą cechuje wyższa jakość niż jakość surowców użytych do jej produkcji. Przykładem takiego produktu mogą być na przykład adidasy z torebek foliowych, o których pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów. W ramach upcyclingu powstają jednak również elementy biżuterii, mebli i ubrań. Charakteryzują się one unikalnością oraz wymyślnością, co jeszcze bardziej podbija ich wartość.

Przykład inicjatyw upcyclingowych

W ramach promocji upcyclingu na świecie powstało wiele inicjatyw. Również na naszym rodzimym gruncie funkcjonuje serwis internetowy poświęcony tej idei. Zachęca się na nim do powtórnego wykorzystania odpadów w kreatywnych i niestandardowych projektach. Pomysły na to, co można zrobić z torebek foliowych ograniczane są tylko ludzką wyobraźnią. Dziergane na drutach ozdobne kosze, kwiaty czy naszyjniki to tylko niektóre z przykładów.

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com