Czym jest downcycling?

W ostatnim artykulepisaliśmy o kreatywnym sposobie na odpady, którego efektem są wyroby o wyższej jakości niż zastosowane w ich produkcji surowce. W niniejszym materiale omówimy nieco inną koncepcję, która również ma na celu wtórne przetworzenie odpadów takich jak torebki foliowe. Czym jest downcycling? Jakie są jego zalety i wady? O tym poniżej.

Downcycling – co to takiego?

Downcycling, podobnie jak upcycling, jest odmianą recyclingu której celem jest nadanie „drugiego życia” odpadom. Ma to zmniejszyć ich generalną ilość w środowisku. Tym, co różnicuje obydwa podejścia jest jakość. W upcyclingu wytwarzane produkty są warte więcej niż surowce, z których zostały wytworzone. Jeśli zaś chodzi o downcycling, sytuacja jest odwrotna – wyprodukowane towary są zazwyczaj niższej jakości.

Zalety i wady downcyclingu

Niewątpliwą zaletą tej metody jest ponowne wykorzystanie odpadów, a co za tym idzie eliminowanie ich ze środowiska. Dzięki temu elementy takie jak torebki foliowe czy papierowe nie wędrują na wysypiska śmieci, ale powracają do obiegu w nowej odsłonie. Jest to bardzo dobra nauka dla współczesnego społeczeństwa, w którym zupełnie zaniknęły nawyki naszych dziadków – ci wykorzystywali wszelkie możliwe materiały z przeświadczeniem, że na każdą rzecz trzeba było ciężko zapracować, dlatego należy ją eksploatować najdłużej jak się da. Dziś bardziej opłacalne jest zakupienie nowego produktu niż naprawa starego wskutek czego stare lądują zazwyczaj na wysypiskach. Za wadę downcyclingu uznać można jakość produktów. Konsumenci mogą nie być przekonani do zakupu konkretnego wyrobu ze względu na jego niski gatunek, stąd też większa popularność upcyclingu. Jednak w obliczu konieczności troski o stan środowiska, downcycling również jest koncepcją godną pochwały i propagowania.

 

Projekt i wykonanie: StudioGraficzne.com